فهرست اصلی
سایت های مرتبط
آمار سایت
بازدید امروز: 128
بازدید دیروز: 338
بازدید کل: 625591
کاربران عضو: 0
کاربران مهمان: 0
کاربران حاضر: 0
Skip Navigation Linksگروه های پژوهشی > زمین شناسی > اهداف و محورهای پژوهشی

بی‌توجهی به مسائل زمین‌شناسی در سنوات گذشته، خسارات عمده‌ای به اقتصاد کشور وارد نموده است. فرار آب از سدها، توسعه شهرها و شهرک‌ها برروی گسلهای فعال بدون اعمال ضوابط فنی، رانش زمین و تخریب جاده‌ها و مناطق مسکونی، نفوذ آبهای شور به داخل سفره‌های آب شیرین در آبخوانهای ساحلی و کویری، برداشت بی‌رویه از آبهای زیرزمینی و آلودگی آبهای زیرزمینی در مقیاس وسیع و غیره نمونه‌هایی از بی‌توجهی به مسائل زمین‌شناسی درپروژه‌های عمرانی است. در این راستا گروه پژوهشی زمین‌شناسی پژوهشکده علوم پایه کاربردی با درنظر گرفتن رسالت جهاددانشگاهی، امکانات و نیروی انسانی متخصص و نیازهای تحقیقاتی کشور، پژوهش در جنبه‌های محیطی دانش زمین‌شناسی را به عنوان محور اصلی فعالیتهای خود برگزیده است.
 

گروه پژوهشی زمین‌شناسی با مبنا قرار دادن تجربیات موفق خود در زمینه استفاده از تکنیک‌های نوین سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی (GIS) و دورسنجی (RS) در اجرای طرح‌های پژوهشی کاربردی همچون تحلیل خطر زمین‌لرزه، ارائه مدل‌های ریاضی سیستم جریان آب زیرزمینی و مشاوره در طرح‌های کارفرمایی و یا مشارکتی با دستگاه‌های اجرایی با توجه به اولویت‌های پژوهشی هر سال با در اختیار داشتن کارشناسان مجرب، در صدد ایجاد قطب پژوهش‌های زمین‌شناسی محیطی کشور است. مجوز انجام فعالیت‌های پژوهشی در این زمینه در قالب موافقت اصولی و قطعی، از شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز دریافت شده است. اولین شبکه برنامه گروه با توجه به اولویت‌ها ونیازهای تحقیقاتی کشور، نیروهای متخصص موجود در گروه و طرحهای انجام شده برای نیل به هدف مدیریت منابع آب جهت کاهش اثرات سوء زیست محیطی تدوین شده است.
 

- اهداف بلند مدت گروه زمین‌شناسی شامل سه محور عمده به شرح زیر می‌باشد:

  1. پژوهش و تحقیق و تدوین روشهای نوین در زمینه‌های منابع آب و بررسی محیط، زمین‌شناسی پزشکی، سنجش از دور و GIS ، ژئوفیزیک و ژئوتکنیک
  2. ارائه و کاربردی کردن نتایج تحقیقات (مشاوره ـ خدمات)
  3. آموزش