دکتر سعید میرزایی رییس پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاد دانشگاهی واحد شهید بهشتی تشریح کرد: ماموریت گرا نمودن هسته‌های جهاد علمی بر پایه توانمندی های بومی و عزم جهادی/ اجرای طرح پایلوت زیست پالایی آلودگی نفتی آب زیر زمینی به کمک فناوری سد بیولوژیکی در آبخوان ری

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاد دانشگاهی واحد شهید بهشتی، دکترسعید میرزایی در خصوص ظرفیت های موضوعی جهاد دانشگاهی در شرایط فعلی جامعه گفت:ابتدا بر خود فرض می دانم سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی را به همه همکاران گرانقدر و جامعه علمی کشور تبریک عرض کنم. جهاد دانشگاهی از برکات انقلاب اسلامی است که دستاوردهای شگرفی را در گستره فرهنگ و تولید علم و فناوری بومی برجای گذاشته است. البته فکر می کنم مهمترین دستاورد جهاد دانشگاهی، نهادینه کردن فرهنگ جهادی در عرصه‌‌های مختلف و تحقق شعار «ما میتوانیم» است. به طوریکه با  توجه به حاکم بودن فرهنگ کار جهادی مبتنی بر دانش در جهاد دانشگاهی، این نهاد هیچ محدودیتی در انجام ماموریت های مورد نیاز جامعه برای خود قائل نیست. در جهاد دانشگاهی به دلیل وجود نیروهای جهادی متعهد و متخصص، انعطاف‌پذیری و چابکی سازمان، پژوهش‌ها با سرعت بیشتری عملیاتی و تجاری‌سازی می‌شود.

وی در ادامه در خصوص نگاه جهاد دانشگاهی در موضوع علم و پژوهش های کاربردی گفت: نگاه ما در پژوهش و فناوری البته با نگاه رایج، قدری متفاوت است. اهمیت کار جهاد دانشگاهی در تبدیل علم از حالت پژوهشی به کاربردی با هدف اشتغال و تولید ثروت است. اقتصاد دانش بنیان مبتنی بر دو مولفه سودمندی و دانایی محوری است. جهاد دانشگاهی با ایجاد زیرساخت‌های فناوری و پژوهش و آزمایشگاه‌های پیشرفته و تهیه مکانی برای مراکز رشد، توانسته جوان‌هایی که دارای ایده‌های جدید هستند را حمایت کند و با ایجاد محیطی برای حضور شرکت‌های نوپا و فراهم کردن بستری برای رشد آنها گام موثری در توسعه علمی کشور، بردارد.

رییس پژوهشکده علوم پایه کاربردی با اشاره به کلام مقام معظم رهبری در بیانیه‌ (گام دوم انقلاب) با مرور تجربه‌ ۴۰ ساله انقلاب اسلامی ،افزود:رهبر انقلاب اعلام کردند که انقلاب «وارد دوّمین مرحله‌ خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی شده ‌است». جهاد دانشگاهی همانطور که در ۴۰ سال گذشته، به عنوان یک سازمان دانش بنیان موفق و پیشرو بوده است، می‌تواند در گام دوم انقلاب اسلامی نیز همچنان پیشرو و پیشگام باشد و تعالی‌بخش فرهنگ جهادی در سطوحی گسترده‌تر و ترازی بالاتر باشد. دستیابی به این آرمان انقلابی نیازمند اتخاذ راهبردهایی است که مهمترین آنها عبارتند از: ماموریت گرا نمودن هسته‌های جهاد علمی بر پایه توانمندی های بومی و عزم جهادی، پرهیز از انجام پژوهش‌های غیرضروری و ناکارآمد، تأسیس پارک‌های ایده‌پژوهی به‌منظور نقد و بررسی و ارائه سیر علمی ایده‌های پژوهشی تا محصول.

 

دکتر میرزایی در خصوص اقدامات علمی و ترویجی جهاد  دانشگاهی در مواجه با موضوع رونق تولید گفت: از نظر مقام معظم رهبری «مدیریّت جهادی و اعتقاد به اصل «ما میتوانیم »، عامل عزّت و پیشرفت ایران در همه عرصه‌ها» است. رونق تولید در کشور بیش از هر چیز دیگری نیازمند فرهنگ و عزم جهادی است. الگوی جهاد دانشگاهی در تولید و توسعه علم و فناوری می‌تواند در حوزه تولید محصول و توسعه اقتصاد و تجارت نیز مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد:نگاه علمی به موضوع تولید، گسترش  مراکز تحقیق و توسعه، منطبق شدن تولید با نیاز بازار، توسعه بازار و محصول، به خدمت گرفتن  فضای مجازی و تکنولوژی می­تواند در امر گسترش تولید بسیار مهم باشد. جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی انقلابی و خلاق با ایجاد شبکه گسترده آموزش و پژوهش در کشور، دارا بودن رسانه‌های موثر و توسعه مهارت­های اشتغال محور به عنوان یکی از مهمترین نهادهایی است که می‌تواند در تحقق این شعار گام‌های مؤثری بردارد. یک بحث مهم در زمینه مسائل حوزه علم، بحث ارتباط صنعت و دانشگاه و توجه فضای علمی کشور نسبت به مسائل و نیازهای جامعه در حوزه‌ مسائل اقتصادی و تولیدی است. کلیدواژه‌ این ارتباط دانشگاه با صنعت، شرکت‌های دانش بنیان‌اند. هدایت هدفمند و ماموریت گرای پارک‌های علم و فناوری در جهت توسعه شرکت‌ها و بنگاه‌های دانش‌بنیان با هدف خوداتکایی در تولید مواد اولیه صنعتی وارداتی مورد نیاز بخش صنایع کشور از جمله اهدافی است که می‌تواند از سوی جهاد دانشگاهی پیگیری و محقق شود.

 

 

رسالت جهاد دانشگاهی در خصوص پرورش سرمایه انسانی تراز فرهنگ جهادی

رییس جهاد دانشگاهی واحد شهید بهشتی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری که  مهمترین ظرفیّت امیدبخش کشور را نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی قلمداد می کنند و جوانان را محور تحقّق نظام پیشرفته اسلامی می‌دانند، افزود: رسالت ذاتی جهاد دانشگاهی ایجاب می‌کند برنامه‌های آموزشی این نهاد را با هدف رشد منابع انسانی و متناسب‌سازی قابلیت‌های تخصصی افراد با نیازهای کشور دنبال کند. جامعه ای که مردم در اداره آن نقش موثری دارند و دارای پیشرفت های علمی و اقتصادی و سیاسی و پیشرفت های همه جانبه است. به منظور تحقق دولت اسلامی، نیازمند حضور کارکنانی در تراز انقلاب اسلامی با فرهنگ جهادی هستیم.

میرزایی در ادامه گفت: برنامه‌ریزی لازم جهت تحول در آموزش از طریق نوآوری در تأسیس رشته‌های مبتنی بر کارآفرینی های نوین بر پایه کسب دانش و مهارت و نیاز آفرینی جدید در جامعه به‌منظور بالا بردن زیرساخت‌های علمی، فنی و مهارتی در حوزه های مختلف مورد نیاز مردم در جهت رفاه، ایجاد اشتغال و ارتقاء دانش عمومی در جامعه ازجمله اهدافی است که باید با جدیت در حوزه آموزش و با هدف تربیت نیروی انسانی تراز جهادی دنبال شود.

رییس پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاد دانشگاهی واحد شهید بهشتی در خصوص فعالیت ها و عملکرد این واحد و پژوهشکده، گفت: ما نیز به نوبه خود در جهاد دانشگاهی واحد شهید بهشتی و پژوهشکده علوم پایه کاربردی تلاش گسترده‌ای جهت ارتقای سطح کیفی نیروی انسانی کرده ایم. به‌طوری‌که۲۸درصد از همکاران ما در پژوهشکده علوم پایه کاربردی دارای تحصیلات PhD ، ۱۸ درصد دانشجوی  PhD و ۵۲درصد همکاران ما دارای تحصیلات کارشناسی ارشد می‌باشند و با توجه به ترکیب نیروی انسانی این مجموعه، توانسته ایم۲۱۱طرح تحقیقاتی۶۱۰مقاله، ۱۰۸ موردثبت اختراع و ژن و تالیف ۲۵ جلد کتاب داشته باشیم و هم اکنون نیز ۳۴ طرح در دست اجرا داریم.

وی در ادمه به تشریح فعالیت های محققان و پژوهشگران طی یک سال گذشته پرداخت و گفت: طرح های پژوهشی شاخص ما در پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاددانشگاهی واحد شهید بهشتی طی یکسال گذشته عبارتند از:

توسعه دانش فنی و ساخت ماشین بازیافت و زیستپالایی پسماندهای نفتی
این طرح به‌منظور بازیافت و زیست‌پالایی تولید پسماندهای نفتی که یکی از مشکلات پیش روی صنایع مختلف نفتی در مسیر توسعه صنعت نفت است، رفع ایجاد آلاینده‌های نفتی موجود در این پسماندها که تهدیدی جدی را هم برای محیط‌زیست و هم برای سلامت پرسنل صنعت نفت، توجیه اقتصادی بازیافت این مواد نفتی، استفاده از روش‌های بیولوژیکی (زیست‌پالایی) کم‌هزینه و کاملاً سازگار با محیط‌زیست و افزایش سرعت اجرای عملیات پاک‌سازی در سراسر کشور انجام گرفت.

” طرح پایلوت زیست پالایی آلودگی نفتی آب زیر زمینی به کمک فناوری سد بیولوژیکی در آبخوان ری”

گروه زمین شناسی محیطی پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاددانشگاهی واحد شهید بهشتی طرح پایلوت زیست پالایی آلودگی نفتی آب زیر زمینی به کمک فناوری سد بیولوژیکی را به اتمام رسانده و با دستیابی به دانش فنی لازم، به عنوان مشاور  پاکسازی آلودگی نفتی آب زیر زمینی در منطقه صنعتی ری انتخاب شده است.در این راستا ضمن تعیین و تفکیک منشاء آلودگی و تهیه مدل مفهومی آلودگی به کمک مدل سازی ریاضی نحوه انتقال آلودگی، شبیه سازی شده و راهکارهای فناورانه و نوآورانه برای پاکسازی و حذف آلودگی ارائه شده است که هم اکنون این گروه با استفاده از این راهکار ها در حال پاکسازی آلودگی نفتی از آبخوان منطقه صنعتی ری است.

” بررسی علل ترش شدن نفت مخزن سروک میادین سیری D و C و ارائه راهکار به منظور رفع آن”

با توجه به اینکه میزان H2S در مخازن باعث تحمیل خسارات زیادی به تاسیسات و کیفیت نفت می گردد.این پروژه در پی بررسی علل این ترش شدگی و ارئه راهکار به منظور جلوگیری از افزایش میزان H2S در مخزن و همچنین رفع آن می باشد.

طرح” تولید کیت نانومغذی مناسب برای افزایش عملکرد کمی و کیفی (عطر و طعم) گیاه چای (Camellia sinensis) با استفاده از نانوبایوفناوری

با توجه به کاهش ۲۵ درصدی مساحت زمین‌های کشاورزی در جهان به علت خشکی، و اینکه تولید محصولات کشاورزی به لحاظ کمی و کیفی بطور چشمگیری کاهش یافته است ما را بر آن داشت تا از طریق دست‌ورزی ژنتیکی ارقام کلونی چای مقاوم به تنش خشکی و تکثیر آن از طریق کشت بافت را انجام بدهیم که انشااله به بهینه‌سازی کیفی چای سیاه ایرانی برسیم.

مطالعه، طراحی، احداث، راه‌اندازی، بهره‌برداری و تحویل یک واحد پایلوت تصفیه بیوگاز استحصالی از محل دفن قدیم زباله‌های شهر مشهد جهت استفاده در نیروگاه بیوگازسوز

میزان سولفید هیدروژن موجود در بیوگاز تولیدی نیروگاه سازمان پسماند شهرداری مشهد بسیار بالا است و باعث آسیب جدی به تجهیزات در درازمدت خواهد شد.. به منظور تصفیه بیوگاز مورد استفاده در این نیروگاه،روش جاروب‌کشی با آب به صورت ثقلی پلکانی اجرا شد. با این تکنیک به طور متوسط بدون در نظر گرفتن میزان سولفید هیدروژن در فلو گاز قادر به حذف تا ۹۷ درصد سولفید هیدروژن بوده است. در این سیستم از مکش برای حذف باقی مانده دی‌اکسیدکربن استفاده و بکارگیری موجودات زیستی به منظور مصرف سولفید هیدروژن در یکی از مخازن پیش بینی شده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll Up